środa, 31 października 2012

POLĘDWICA Z MASŁEM MUSZTARDOWYM

Masło musztardowe:

· 20 dag masła
· 2 łyżka musztardy
· sok z cytryny
· 1 łyżka drobno posiekanej natka pietruszki
· Sól, pieprz
 
Wszystkie składniki dokładnie utrzeć w misce, włożyć do folii aluminiowej i zwinąć w rulon. Masło włożyć do lodówki aby stężało. Przed podaniem pokroić w krążki.
 

Polędwica:

·         0,5 kg polędwicy
·         2,5 łyżki masła
·         natka pietruszki
·         sól, pieprz

Mięso oczyścić z tłuszczu i włókiem, umyć i osuszyć. Polędwice nacieramy solą, pieprzem i posypujemy posiekana natka pietruszki. Masło roztopić w brytfance. Mięso w całości włożyć do brytfanki i wstawić do rozgrzanego piekarnika na 1godz., w temp.170st. Podczas pieczenia mięso trzeba często polewać powstałym sosem.
 
Polędwice podałam z gotowanymi ziemnaczkami i duszonymi pieczarkami.
Pyszny obiad gotowy. Smacznego :)

TOPINAMBUR / SŁONECZNIK BULWIASTY / KARCZOCH JEROZOLIMSKI


W zeszłym roku, w jednym czasopiśmie znalazłam artykuł pt. „Topinambur zamiast ziemniaka”. 
 
Topinambur (zwany słonecznikiem bulwiastym lub karczochem jerozolimskim) jest roślina o dekoracyjnym, zachwycającym wyglądzie. Topinambur może urosnąć nawet do 3 – 4 m. Kwiaty wyglądają jak małe słoneczniki, duże owalne liście są szorstko owłosione.

 
Słonecznik bulwiasty jest niezwykłym skarbem ze względu na swoje bulwy. Z wyglądu przypominają one korzeń imbiru. O wartości karczocha jerozolimskiego stanowi to że nie zawiera skrobi, ale inulinę (nawet 20%). Inulina obniża poziom glukozy we krwi - jest to cenny wielocukier bezpieczny dla diabetyków.  Topinambur to bogactwo składników mineralnych (m.in. żelazo, magnez, fosfor, potas) i pokarmowych (białka, kwasy organiczne, związki fenolowe).
 
Topinambur redukuje poziom cholesterolu we krwi, działa odtruwająco na organizm, stymuluje rozwój pożytecznej mikroflory jelitowej, zwiększa biodostępność wapnia, fosforu i magnezu, zapobiega infekcjom dróg moczowych, stymuluje układ odpornościowy, działa odchudzająco i przeciwtrądzikowo.

Gorąco polecam tę niezwykłą roślinę.

piątek, 26 października 2012

SOK i DŻEM z MALIN


W tym roku postanowiłam zrobić soki i dżemy z malin. Teraz możemy popijać herbatkę z sokiem malinowym…

… hm, hm przepyszne i zdrowe - polecam:)






SOK Z MALIN

v 5kg malin
v 2kg cukru

Maliny delikatnie umyć, zanurzając na sicie w zimnej wodzie, osączyć. Owoce rozgnieśći dodać cukier. Zagotować, mieszając aż całkowicie rozpuści się cukier i wytworzy się sok. Odcisnąć sok przez sito wyłożone gazą. Napełnić sokiem wyparzone butelki, zamknąći pasteryzować 15 min. w kąpieli wodnej.


DŻEM Z MALIN

Pozostałe owoce po odciśnięciu soku przecieram przez sito, aby pozbyć się pestek. Następnie, tak jak w przypadku soków, napełniam wyparzone butelki, zamykam i pasteryzuje 15 min. w kąpieli wodnej.


MALINY - WITAMINY


Maliny są bardzo aromatyczne. Te smaczne owoce to źródło witamin: C, K, B1 i B2, PP, karotenu; jak również: potas, magnez, wapń, żelazo, fosforu i miedzi. Maliny są uważane za jedno z najlepszych źródeł błonnika wśród owoców.

Maliny mają właściwości lecznicze, tj.: łagodzą bóle menstruacyjne; mają właściwości rozkurczowe; dzięki dużej zawartości błonnika zapobiegają nowotworom jelita grubego, prostaty i trzustki; obniżają gorączkę; witamina C i kwas foliowy są niezbędnymi dla organizmu przeciwutleniaczami.

Owoce malin są doskonałym środkiem do zwalczania gorączki. Napary z liści malin działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, maja działanie hamujące rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę oraz mają działanie przeciwgorączkowe.