czwartek, 27 grudnia 2012

POLĘDWICA z ROZMARYNEM I TYMIANKIEM

Polędwica
Sól
Pieprz
Rozmaryn
Tymianek
Masło do smażenia

 

Mięso kroimy w talarki, nacieramy przyprawami i ziołami. Odstawiamy na godzinę. Rozpuszczamy masło na patelni i obsmażamy polędwicę. Dusimy, na wolnym ogniu,  pod przykryciem ok. 30min.

SMAŻONA FLĄDRA

Flądra
Sól
Olej
Mąka

 

Rybę myjemy i obsuszamy. Na godzinę przed smażeniem obficie nacieramy solą. Flądrę obtaczamy w mące i wrzucamy na rozgrzany olej. Smażymy na złoty kolor.

INDYK Z JAJEM

Pierś z indyka
Jajka ugotowane na twardo
Pieprz, sól
Olej do smażenia

 

Pierś przekroić na pół i rozbić. Natrzeć solą i pieprzem, na plastry mięsa nałożyć ugotowane jajko i zwinąć w rulon - tak przygotowane smażymy na patelni.

SZPINAK W MUSZELKACH

1 opk. makaronu duże muszlę
Świeży szpinak
Ser pleśniowy
Cebula
Kilka ząbków czosnku
Przyprawy i zioła

 

Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Cebulkę i czosnek drobno posiekać i zeszklić na maśle, dodać szpinak. Dusić do miękkość, przyprawiając do smaku. Pod koniec duszenia dodać ser. Gdy ser zacznie się lekko topić, przełożyć szpinak do muszelek. Zapiekać ok. 10min., w tem. 150st.

INDYK W ŻURAWINIE

Pierś z indyka
½ l bulionu/rosołu
1 słoik żurawiny w słoiku
1 kisiel żurawinowy
Sól, pieprz
Margaryna do smażenia

 

Pierś z indyka natrzeć solą i pieprzem, obsmażyć na margarynie. Podlać bulionem i dusić ok.40min, uzupełniając bulion jak wyparuje. Pod koniec duszenia dodać żurawinę. Miękkie mięso wyjąć z sosu. Kisiel rozrobić w wodzie i stopniowo dodawać do sosu aż uzyska się odpowiednią gęstość.
Danie podawać z ryżem.

wtorek, 18 grudnia 2012

BIAŁA KIEŁBASA

WG PRZEPISU MACIEJA KURONIA (ŹRÓDŁO)

1 kg mięsa drobiowego (podudzia i piersi z kurczaka lub z indyka)
0,5 kg wołowiny
1 kg wieprzowiny tłustej
250ml wody
50g soli
10g majeranku
1 łyżeczka pieprzu
5 ząbków czosnku
1 łyżeczka tymianku
5 m osłonek z cienkich jelit wieprzowych


 

Mięso dzielimy na dwie części. Wołowinę mielimy 2 razy przez cienkie sito. Drób oraz wieprzowinę mielimy przez grube sito. Skutrowaną cielęcinę wyrabiamy wraz z miażdzonymi przyprawami, dodając co jakiś czas przegotowaną i ostudzoną wodę. Gdy masa jest dość jednolita i kleista dodajemy najpierw zmielony drób, a następnie wieprzowinę. Po dokładnym wyrobieniu ew. masę doprawiamy. Potem za pomocą maszynki do mięsa z lejkiem napychamy jelita, pilnując jego napełniania tak, aby kiełbasa była ścisła i nie pękała. W zależności od tego, jaką długość pęta chcemy uzyskać, przewiązujemy kiełbasę sznurkiem. Biała kiełbasa należy do wyrobów nietrwałych. Możemy ją przechowywać ok. 48 godzin w lodówce w formie surowej lub 2 razy dłużej po zaparzeniu. W celu zaparzenia wkładamy białą kiełbasę do wrzątku i trzymamy ją w nim około 10 minut (nie gotujemy). Przypominam, ze wywar z parzenia kiełbasy jest fantastycznym surowcem do produkcji domowego żurku.

POLĘDWICA W CIEŚCIE

Polędwica
1 łyżka suszonego tymianku
1/2 pęczka natki pietruszki
1/2 pęczka koperku
jajko
Sól
Pieprz
Olej do smażenia

 Ciasto:
25 dag mąki
2 jajka
¼ szklanki mleka
1 dag drożdży
12 dag masła
Szczypta cukru
Szczypta soli

 

Drożdże i cukier rozpuścić w mleku. Odstawić zaczyn do wyrośnięcia. Mąkę przesiać przez sitko dodać pozostały sól. Maso rozpuścić, przestudzić. Zaczyn dodajemy do mąki i zaczynamy wyrabiać ciasto, kolejno dodajemy jajka, masło. Ciasto ma być elastyczne i nie kleiste. Odstawiamy do wyrośnięcia.
 
 
Polędwice myjemy, osuszamy i nacieramy solą z pieprzem. Odstawiamy na 1 godz., następnie obsmażamy z każdej strony. Natkę i koperek drobno siekamy, dodajemy tymianek. Do ziół dodajemy jako i ucieramy. Przestudzoną polędwice nacieramy ziołami.
Ciasto cienko rozwałkowujemy, układamy na nim polędwice z ziołami. Zwijamy ciasto. Na wierzchu robimy dziurki, następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy ok. 25min, w temp.200st.

MAKOWIEC

Masa makowa:
1,5 szklanka maku
2 szklanka mleka
½ szklanki miodu
2 łyżki cukru
2 jajka
2/3 szklanki rodzynek
2/3 szklanki migdałów
½ szklanki skórki z pomarańczy
½ szklanki orzechów włoskich posiekanych
1/3 szklanki wody z cytryną
Laska wanilii

Ciasto:
0,5kg mąki
10 dag masła
10 dag cukru
4 żółtka
250ml mleka
4 dag drożdży
Szczypta soli


 
Mak zalać gorącym mlekiem i gotować ok. 30min., odsączyć i zmielić dwukrotnie. Migdały sparzyć, obrać i posiekać. Rodzynki namoczyć w wodzie z cytryną, odsączyć dodać do masy. Wydrążyć ziarnka z laski wanilii i dodać do masy makowej. Dodać miód i skórki z pomarańczy wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Jajka ubić z cukrem i dodać do masy makowej. Całość dokładnie wymieszać.

 
 

Drożdże i łyżeczkę cukru rozpuścić z łyżką mleka. Odstawić zaczyn do wyrośnięcia. Mąkę przesiać przez sitko dodać pozostały cukier i sól. Maso rozpuścić, przestudzić. Zaczyn dodajemy do mąki i zaczynamy wyrabiać ciasto, kolejno dodajemy jajka, masło i mleko. Ciasto ma być elastyczne i nie kleiste. Odstawiamy do wyrośnięcia.


 
Następnie rozwałkowujemy ciasto, nakładamy masę makową i zwijamy. Ciasto wkładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Makowiec pieczemy ok.50min., w temp. 190st.

Danie mięsne Krysi

2 kg mięsa

 Zalewa:
2 litry wody
80g soli
2 łyżki oliwy
1 łyżka cukru
1 łyżeczka pieprzu mielonego
1 łyżeczka ziela angielskiego
3 – 4 śliwki
Garść rodzynek
2 jabłka

 

Mięso i zalewę przygotować wieczorem. Składniki zalewy wkładamy do jednego garnka i dodajemy mięso. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 min., zestawiamy z ognia i zostawiamy do rana. Następnego dnia ponownie gotujemy (3 min.), odstawiamy, studzimy, wyciągamy zalewy i gotowe.

piątek, 14 grudnia 2012

Zupa z cukinii

0,5l wywaru warzywnego lub mięsnego
2 małe cukinie
Sól, pieprz
Bazylia
Jogurt naturalny / śmietana

 
 

Cukinie umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wrzucić do wywaru i zagotować, doprawiając przyprawami.
 
 
Podawać z łyżką jogurtu naturalnego lub śmietaną.

DOMOWE ROLMOPSY

5 śledzi a la matias
1 cebula
1 łyżeczka zielonego pieprzu
1 łyżka koncentratu pomidorowego
100 ml oleju
½ szklanki wody
½ szklanki octu
3-4 ziarna ziela angielskiego
3-4 ziarnka pieprzu
2 liście laurowe
sól

 

Śledzie opłukać, osączyć. Cebule pokroić w krążki i podsmażyć na oleju. Wymieszać z koncentratem pomidorowym, dodać zielony pieprz (ziarna) i sól, przesmażyć. Na filety układamy przestudzoną cebulę, ścisło zwijamy i spinamy wykałaczką.
 
 
 
Z octu, wody i przyprawa gotujemy zalewę, studzimy. Rolmopsy układamy w słoiku i zalewamy marynatą zmieszaną z olejem. Przykrywamy i odstawiamy na 2-3 dni.

czwartek, 13 grudnia 2012

WIGILIJNY MAK

Masa makowa:
1 szklanka maku
1 szklanka mleka
½ szklanki miodu
2/3 szklanki rodzynek
1/3 szklanki wody z cytryną
Laska wanilii
2/3 szklanki migdałów



Mak zalać gorącym mlekiem i gotować ok. 30min., odsączyć i zmielić dwukrotnie. Migdały sparzyć, obrać i posiekać. Rodzynki namoczyć w wodzie z cytryną, odsączyć dodaćdo masy. Wydrążyć ziarnka z laski wanilii i dodać do masy makowej. Dodać miód i wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

 
Mak w muszelkach:
1 opakowanie makaronu duże muszle



Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu, wystudzić napełnić makiem i gotowe.

 
Mak z łamańcami:
2/3 szklanki mąki
7 dag masła
1 łyżka cukru
Żółtko

 

Z podanych składników  zagnieść kruche ciasto. Odstawić na 20 min. do lodówki. Rozwałkować cieniutko i pokroić w trójkąty. Ułożyć na blasze wyłożonej pergaminem i piec w temp.180st, ok. 20 min – na złoty kolor. Mak podać w misce z wbitymi łamańcami.

wtorek, 11 grudnia 2012

KROKIETY PIECZARKOWE

ciasto naleśnikowe:
200g mąki
300 -350ml mleka
1 jajko
szczypta soli
olej do smażenia


farsz:
Pieczarki
Cebula
Przyprawy
Olej do smażenia
Jajko
Bułka tarta

 
Z podanych składników przygotowujemy ciasto, jeśli nie będzie dość gęste dodać więcej mąki. Dodać troszkę oleju i wymieszać. Lekko posmarować patelnie olejem, nakładać ciasto i rozprowadzać na całej patelni. Smażyć minutę z każdej strony.
Pieczarki myjemy, kroimy drobno. Posiekaną cebule podsmażamy na patelni, dodajemy grzybki i doprawiamy przyprawami. Smażymy do momentu wyparowania nadmiaru wody.

BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY

0,5 l  Zakwas buraczany
3 duże buraczki
Włoszczyzna
Garść suszonych grzybków
Liść laurowy
Ziele angielskie
Pieprz
Majeranek
Sól



Grzybki należy namoczyć. Do wysokiego garnka wkładamy obrane i pokrojone w plastry buraki oraz przyprawy, zalewamy wodą, gotujemy ok.40min.

 

 Później dodajemy włoszczyznę i grzybki oraz wodę z moczenia grzybów, gotujemy. Z barszczu wyjmujemy buraczki, a następnie dodajemy zakwas buraczany. Doprawiamy do smaku i gotowe.

ZAKWAS BURACZANY

Przepis ze strony p.Maćka Kuronia (przepis p.Maćka)


1,5 kg buraków ćwikłowych
1 kromka chleba razowego
przegotowana woda
4 ząbki czosnku
pół łyżeczki kminku (dla miłośników)
sól


Buraki myjemy i kroimy w cienkie plastry, układamy w garnku lub szklanym słoju. Dodajemy ząbki czosnku najlepiej posiekane, utarte z odrobiną soli (ja tym razem dałam całe), a na wierzch kładziemy kromkę razowego chleba.   Całość zalewamy letnią, przegotowaną wodą, tak aby przykryła buraki.
Żeby przyspieszyć proces kiszenia można też dodać łyżeczkę soli na litr – kwas wówczas jest bardziej kwaśny i lepiej się konserwuje.
Słój lub kamienny garnek obwiązujemy gazą i stawiamy w ciepłym miejscu. Po 5–7 dniach usuwamy chleb i pianę z powierzchni i dokładnie przecedzamy zakwas buraczany przez wielokrotnie złożoną gazę. Przelewamy do czystych butelek lub słoika i szczelnie zamykamy.
 

W lodówce możemy przechowywać go przez kilka miesięcy. Kwas buraczany dodajemy do zagotowanego barszczu i nie gotujemy, bo straci kolor.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

KAPUSTA Z GRZYBAMI I FASOLĄ

1 kg kiszonej kapusty
50 dag fasoli „duży Jaś”
10 dag suszonych grzybów
Liść laurowy
Ziele angielskie
jagody jałowca
Sól
Pieprz
1 łyżka oleju lnianego lub rzepakowego


 
Grzyby zalać zimną wodą, odstawić na noc. Następnego dnia grzyby ugotować do miękkości w tej samej wodzie. Odcedzić zachowując wywar, a grzyby tniemy na duże kawałki.
Kapustę przekładamy na durszlak, przelewamy zimną wodą, odcisnąć. Kapustę przekładamy do garnka i zalewamy wywarem z grzybów, dolewamy wodę tak aby kapusta była przykryta. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, jagody jałowca i odrobinę soli. Gotujemy do miękkości.
Fasole opłukać, zalać zimną wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia odlewamy wodę, zalewamy świeżą porcją wody. Wodę lekko solimy i gotujemy w niej fasolę. Odcedzamy. Po przestudzeniu delikatnie rozgniatamy widelcem.
Do garnka z kapustą wrzucamy pokrojone grzyby i ugotowaną fasolę. Całość mieszamy, gotujemy jeszcze 20 min. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Odcedzamy z nadmiaru wody i mieszamy z łyżką oleju.

ZUPA MANDARYNKOWA

200g piersi z indyka
1,5l rosołu
2 puszka mandarynek
2 pęczki dymki ze szczypiorkiem
250g śmietany 18%
Sól
1 łyżka mąki
1,5 łyżeczki curry


 
Pierś z indyka  gotujemy w rosole. Mięsko wyjmujemy studzimy i kroimy w kostkę, wrzucamy z powrotem do rosołu. Mandarynki odcedzamy z soku, rozdrabniamy i dodajemy do indyka, całość zagotowujemy.  Szczypiorek drobno siekamy i wrzucamy do  gotującej się zupy.
 
 
 
Robimy zasmażkę z maki i curry. Zasmażkę rozprowadzamy z 1/2 szklanki zimnego rosoły i dodajemy do zupy, gotujemy 20min. na małym ogniu. Zupę nalewamy w talerze i dodajemy łyżkę śmietany.

sobota, 8 grudnia 2012

PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Farsz:
50 dag kiszonej kapusty
5 dag suszonych grzybów
Cebula
Jajko
2 łyżki oleju
Sól, Pieprz

Ciasto:
40 dag mąki, 1szklanka gorącej wody, Jajko, szczypta soli
 

FARSZ: Grzyby zalać zimną wodą, odstawić na noc. Następnego dnia grzyby ugotować do miękkości w tej samej wodzie. Odcedzić zachowując wywar, a grzyby drobno siekamy lub przepuszczamy przez maszynkę. Kapustę przekładamy na durszlak, przelewamy zimną wodą, odcisnąć. Kapustę przekładamy do garnka i zalewamy wywarem z grzybów. Gotujemy do miękkości. Odcedzamy i drobno siekamy. Cebule obieramy, kroimy w drobną kostkę i zarumieniamy na oleju. W misce mieszamy kapustę, grzyby, cebulę. Dodajemy jajko i przyprawy.


CIASTO: Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli i jajko. Powoli wlewamy gorącą wodę i wyrabiamy ciasto. Powinno być elastyczne i nie lepić się do rąk.
PIEROGI: Ciasto cienko rozwałkować, foremką wycinamy krążki. Na każdy krążek ciasta kładziemy łyżeczkę farszu. Formujemy pierogi, sklejamy. W garnku gotujemy wodę z odrobiną soli i oleju. Do wrzątku wkładamy pierogi. Gotujemy 4-5min., wyjmujemy.